Ebeveynler İçin Felsefe

Ebeveynler, çocuklarının merak içinde sordukları sorulara cevap verme konusunda farklı tutumlar sergilemektedir. Bazıları geçici olarak çözüm getiren açıklamalarda bulunarak kafası karışan çocuğu rahatlatmayı dener. Bazıları ise pratik cevaplar bularak, bilimsel ya da psikolojik açıklamalarda bulunurlar. Çoğu aile ise, çocuklarıyla yaşamımızı çevreleyen büyük sorular hakkında konuşabilme fikrine çok sıcak bakar. Ama bunu nasıl yapacaklarından emin değildirler.

Peki çocuklarımızla felsefi konuşmalar yapabilmek için bir yöntem var mıdır?
– P4C eğitim yöntemi ebeveynler için de çok önemli çözümler sunmaktadır.

Ebeveynler için düzenlediğimiz eğitimlerde özellikle üzerinde durduğumuz noktaları şöyle sıralayabiliriz:

Çocuğunuzla birlikte sorgulamanın anlamı nedir?

Genel anlamıyla çocuğun sorusuna bir cevap vermek yerine, o soru üzerine düşünmek anlamına gelir.

Çocuğunuz ne soruyor?

Soruyu hemen cevaplamak yerine, soru üzerinde siz de düşünmelisiniz.

Çocuğunuz bir soru sorduğunda, bir anlam mı arıyor, bir kavram ya da düşünceyi tanımlamaya mı çalışıyor yoksa sadece basit bir cevap mı arıyor?

Çocuklar tıpkı yetişkinler gibi kim oldukları, hayatın anlamı ve ölüm vb. soruların neden olduğu endişeler taşır. Ebeveyn olarak bu endişelerin farkında olmak ve bu endişeleri azaltmak için, onlarla birlikte bu soruları düşünmeliyiz.

Ebeveynlerin felsefi sohbetler başlatmak için çocukların sorularına cevap verebileceği bazı yollar nelerdir?

Çocuk edebiyatı, felsefi problemlerle ilgili düşünmek isteyen ebeveyn ve çocuklar için zengin bir kaynağa sahiptir. P4C eğitmenlerimiz tarafından, dünyada çok yaygın olan ve ülkemizde de çevirileri bulunan çocuklarla felsefe kitapları listesi ve bu kitapları çocuklarınızla etkili bir şekilde hangi yöntemlerle kullanabileceğiniz sizlerle paylaşılacaktır.

Çocuklarımızla birlikte izlediğimiz bir film, tiyatro sonrasında onlarla hangi diyalog yolunu kullanarak, onları derin düşünme ve sorgulama alanına yönlendirebiliriz?

Çocuğumuzun eğitim hayatını planlarken, okul seçimini yaparken, ezberci eğitim sisteminin zararlarından onları korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Onları geleceğe hazırlarken, gelecekte aranılan en önemli yetkinlikleri onlara nasıl kazandırabiliriz? Eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini nasıl geliştirebiliriz?

Ahlaki değerleri, duyguları, kavramları tanıyıp, sorgulamalarını nasıl sağlayabiliriz?

Bütün çocuklar filozoftur ama çok azı öyle kalır.

Brigitte Labbe

(Çıtır Çıtır Felsefe ‘nin yazarı)

Anaokullarında P4C

Dünyada çok yaygın olan bu hareket, ülkemizde de yenilikçi eğitim sistemlerine açık ana okulları tarafından hızla uygulanmaya başlamıştır. Çok güçlü bir soru sorma zekası potansiyeline…

Devamını oku

Okullar İçin Felsefe

Okullarda P4C eğitim yönteminin uygulanmasına anaokullarından başlanmaktadır. Bunun en önemli nedeni, 5 yaşındaki bir çocuğun tıpkı bir filozof gibi, merak eden, sürekli soru soran doğal…

Devamını oku

Ebeveynler İçin Felsefe

Ebeveynler, çocuklarının merak içinde sordukları sorulara cevap verme konusunda farklı tutumlar sergilemektedir. Bazıları geçici olarak çözüm getiren açıklamalarda bulunarak kafası karışan çocuğu rahatlatmayı dener.

Devamını oku

Yetişkinler İçin Felsefe

Çocukların duygusal olarak olgunlaşmaları için soyut düşünme becerilerini geliştirmeleri gerekiyor. Peki çocukken soyut düşünme becerilerini geliştirme imkanı bulamamış yetişkinler ne yapacak?

Devamını oku

Çocuklar İçin Felsefe

1960’lı yıllarda, Amerikalı felsefe profesörü Matthew Lipman derslerinde öğrencilerinin akıl yürütme becerilerinin yetersiz olduğunu gördükten sonra, doğru düşünmeyi öğrenmek için üniversite sıralarının geç olduğunun farkına varır. Bu…

Devamını oku

HABER BÜLTENİ

Etkinliklerimizden ve ilham veren paylaşımlarımızdan haber almak için e-posta listemize katılın.