P4C Türkiye Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe

3 Seviyeyi Tamamlayıp Uzman Olan Katılımcı Yorumları

P4C Türkiye Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe

3 Seviyeyi Tamamlayıp Uzman Olan Katılımcı Yorumları

“Müthiş bir kadro! Hem deneyimleri hem de bu deneyimleri paylaşmadaki isteklilikleri o kadar etkileyici ki…  Öğrencilerine sadece eğitim değil aynı zamanda vizyon ve cesaret de veriyorlar. Üstelik bütüne faydayı o kadar önemsiyorlar ki;  P4C Türkiye olarak yetiştirdikleri öğrencilerine bu bakış açısını da aşılıyorlar.

Eğitim boyunca verdikleri emek, gösterdikleri nezaket, uyguladıkları disiplinse biricik olsa gerek. Sayelerinde hem P4C tekniğini öğrendim hem de güzel yürekli çabalarından ilham aldım. Paylaştıkları tüm bilgiler ve deneyimler daha eğitimi bitireli bir hafta bile olmamışken yepyeni kapılar açtı. Yazdığım çocuk kitaplarına şimdiden renk kattı. Dahası başka çocuklara katkı olsun diye bu eğitimi alıyorken kendimin de anne olacağını öğrendim ve her şeyin anlamı kat be kat arttı. Sevgili P4C Türkiye ailesi, dilerim öğrettiğiniz her şeyi bütün evlatlara layıkıyla ulaştırmak mümkün olur. Her zaman bu ailenin bir parçası olmak ümidiyle…

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
Güliz Sütçü Tarımcı

Çok uzun zamandır bu kadar heyecanlı ve motive hissetmemiştim. Eğitimin her gününde yeni bir şeyle karşılaşmak, durmadan sorgulamak, neler yapabileceğimi hayal etmek bana öyle iyi geldi ki! Özellikle her şeyin değersizleştirildiği, iki günlük eğitimlerle herkesin profesyonelleştiği günümüzde bu kadar ciddi ve geliştirici bir eğitime katıldığım için çok iyi hissediyorum. Açıkçası başlarken böyle bir eğitim olacağını düşünmemiştim. Artık ne yapacağım ve neye yarayacağı kafamda oldukça net.

Yaptığınız şey çok kıymetli. Bu kadar umutsuz, inançsız olduğumuz bu günlerde yeniden ayağa kalkmak gibi oldu benim için. Yapabileceğim şeyler var benim de. Herkes için.
Umarım ben de yaşadığım hisleri yaşatabilirim !!!

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
SEDA KENDİR

2023 yılında kendim için yaptığım en güzel hediyelerden biriydi…P4C Türkiye’nin disiplinli, objektif ve verdikleri eğitimi tam anlamıyla benimseyip sahaya inmemiz için verdikleri mücadele ve işbirliği harikaydı. İyi ki yollarımız kesişmiş hissiyle 3. Seviyeyi de tamamlamanın gururunu yaşadım. Şimdi birçok girişim için hazırlıklara başladım ve çok heyecanlıyım. Kesinlikle P4C ve kesinlikle P4C Türkiye.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
EZGİ AKYOL

“P4C nedir?” diye çıktığım bu yolculukta nereden eğitim alabileceğimi araştırırken yolum P4C Türkiye ile kesişti. Eğitimin başından sonuna kadar bu kesişmenin beni ne kadar doğru bir adrese ulaştırdığını deneyimledim. P4C Türkiye ailesindeki tüm hocalarımızın emekleri, özenli iletişimleri, güler yüzleri, anlayışları için hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Yaptıkları iş hem insanlık hem ülkemiz için çok kıymetli.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
KÜBRA ELMAS

P4C Türkiye ücret karşılığı verilen eğitimler ile ilgili önyargıları yıkan bir kurumdur.  Çünkü burada eğitime, yaptıkları işe inanan ve onu sadece yapmış olmak için değil, en ideal şekilde hayata dökmüş insanlar var.

P4C Türkiye’nin başta kurucu hocaları olmak üzere tüm kadrosu, bu işe gönül vermiş.

Bu çatının altındaki tüm hocalarım yaptıkları işi öylesine disiplinli, sağlam temeller üzerine yapılandırmışlar ki; her derste, her birlikte yapmış olduğumuz sohbetlerimizde de sadece bir eğitim kurumunda olduğunuzu hissetmiyorsunuz.

Burası aynı zamanda Anadolu’daki çocukları gören, oradaki çocuklara da ulaşan dört dörtlük eğitimcilerin, öğretmenlerin yeri bir yandan da…

Bu ülkede hala çok güzel işler yapan, yürekleri ile canla başla çocuklarımıza her açıdan dokunan, aydın, yürekli, Cumhuriyet Kadınları var dedirtti bizlere.

Onlardan eğitim aldığım için kendi adıma çok memnunum.

Bu sadece bir eğitim değil bir sorumluluk, bunun bize böyle olduğunu hissettiren hocalarıma saygılarımı sunarım.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
Zeynep Şahika Düz

‘Pek çok kişi için, düşünmek çoğunlukla bilinç dışı bir eylemdir.P4C Türkiye ile tanışmadan önce hep şu soru zihnimi kurcalıyordu; “Başarı ve mutluluğun en anlamlı belirleyicisi bireyin düşünme yöntemi ise neden iyi düşünenlerin kullandığı araçları kullanmayalım ya da bunları kullanmayı öğrenmeyelim?”

P4C Türkiye ile çıktığım kolaylaştırıcılık yolculuğunda öğrendiğim her düşünme aracının bir karşılığı olduğunu fark ettim… P4C Türkiye iyi düşünenlerin kullandığı araçlar konusunda sizi uyaracak, kullanabileceğiniz yöntem ve uygulamaları örnekleyecektir.

Sevgi ve saygılarımla,

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
ALPER AKTAŞ

Değerli P4C Türkiye Ailesi,

Eğitim boyunca ne kadar doğru insanlarla ve ne kadar doğru bir kurumla yola çıktığımı düşündüm.

Eğitmenlerimizin her birine “mış gibi” yapmadıkları, tüm bilgileri tam da olması gerektiği gibi verdikleri, yaptıkları işi önemsedikleri ve bilgi birikimlerini ışıl ışıl gözlerle bizlerle paylaştıkları için teşekkür ederim.

İyi ki sizlerle bir araya geldik, bu yolculuğa birlikte çıktık. Ve iyi ki uzun bir yolculukta da birlikte olmaya devam edeceğiz.

Sevgilerimle,

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
Semra ALTINDAL

Bir Okul Öncesi Öğretmeni olarak P4C Eğitimi almak isteyip, bunu nereden alsam diye çok düşünürken yolum P4C Türkiye ile kesişti ve iyi ki de kesişti.

Aslında öğrencilerim adına bu eğitime niyetlenmişken kendi gelişimim için de bana bu kadar farklı bakış açıları kazandıracağını hiç düşünmemiştim. Başladığım ilk günden beri iyi ki ama iyi ki P4C Türkiye ailesinden bu eğitimi almışım dedim. P4C ailesindeki bütün hocalarıma işlerine olan saygısı için emekleri için çok teşekkür ederim.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
BÜŞRA AKSOY

2023 biterken yapılacaklar listesine bir tik daha atıldı. Eğitim boyunca yapılanlar ve eğitimin bizde yaratmış olduğu değişim beni çok etkiledi.

Çocuklarda oluşturacağı etkiyi düşündükçe daha çok heyecanlandım. Kurumunuzdan eğitimi almak ve almamak konusunda çok arada kalmakla beraber süreç içerisinde evet doğru karar vermişim dememi sağladığınız için size çok teşekkür ederim.

Eğitimdeki disiplininiz ilk başta gözümü korkutsa da ne kadar önemli ve gerekli olduğunu süreç içerisinde yaşayarak gördük.

Süreç ve her şeyi bizlere aktarma gayretiniz için teşekkür ederim. Sizden heybemize dolduklarımızla güzel işler yapacağız.

İyi ki bu yola çıkmışsınız, bizlerin de yolu sizlerle kesişmiş.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
HURİYE BELEN ULUÇAY

P4C Eğitimiyle bir hocam vasıtasıyla tanıştım. Bu eğitimi almak için en uygun yerin P4C Türkiye olduğuna karar vererek buradan 3 seviyelik eğitimimi tamamladım. Daha ilk dersten itibaren ne kadar yerinde bir karar verdiğimi ve P4C eğitimi için ne kadar doğru bir adreste olduğumu fark ettim.

Tüm eğitim boyunca göstermiş oldukları özverili ve sistematik çalışmalarından, eğitim boyunca ve sonrasında kucaklayıcı, destekleyici yaklaşımlarından dolayı çok teşekkür ederim.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
MERVE ÇALIŞ KAYAHAN

Hayatınızda bazen bir kapı kapanır, başka bir kapı açılır. Bu açılan kapıdan acaba diye girer, iyi ki yolumuz kesişmiş diyerek başka hayatlara dokunmanın sorumluluğu ve mutluluğuyla ayrılırsınız. P4C Türkiye’de hayatımdaki iyi ki oldu.

Hocalarımızın işlerine gösterdikleri saygı, disiplin, tekniklere hakim bilgileri, katılımcılara gösterdikleri nezaket ve motive edici tavırları eğitim boyunca hissedildi.

Birçok P4C eğitim kursu olmasına rağmen, eğitimi P4CTÜRKİYE’ den almanın gururunu ve güvenini yaşıyorum.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
BURCU KOÇ

P4c eğitimi hakkında araştırma yaparken karşıma P4C Türkiye çıktı. Kurumun web sitesini biraz inceledikten sonra bağlantı kurdum ve eğitim serüvenim başlamış oldu. Şimdi tüm seviye eğitimleri tamamlamış biri olarak hiçbir abartıya yer vermeden söylüyorum ki; her ders iyi ki p4c, iyi ki p4c Türkiye ekibi dedim. Daha bağlantıya geçtiğim ilk andan itibaren hem ne kadar profesyonel olduklarını hem de eğitimin ne kadar sistematik ve emek dolu olduğunu gördüm. Hissettiğim en önemli duygu ise; “güven”.  Eğitimi tamamlarken zihnimde belirsizlik yerine çocuklarla felsefe uygulamalarına bir an önce başlamak için güven zeminli heyecanı vardı. Tüm ekibe ve hocalarıma içtenlikle teşekkür ediyorum.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
ÖZGE ORHAN

P4C ile kendini geliştirmeye, yeniliklere her daim açık olan komşum aracılığı ile tanıştım. Ardından konu ile ilgili muhabbetlerimiz oluşmaya başladı. Sonrasında da bulunduğum Hatay’da deprem sonrasında gerçekleşen parçası olduğum Tübitak projesinde başka bir öğretmenin çocuklarla felsefe atölyesi yaptığını gördüm. Çocuklar o kadar güzel dinliyor, öyle güzel cevaplarla süreçte keyif alıyordu ki, bir öğretmen olarak bu beni cezbetti. Dışardan atölyeleri izledim ve benim de eğitimi almak için vaktimin geldiğini anladım. Zamanı gelmişti. Süreçte kendimi bulma yolculuğum, farkındalıkla bezeli ilişkileri, çevrem …oluşmaya başladı. Değer verdiğim konular dönüştü ve 3 aşamayı da tamamlarken başladığım noktadan bambaşka bir yerde olduğumu gördüm. Bana iyi gelenin çocuklara da çok iyi geleceğini düşünüyorum ve görüyorum. Geleceğin en önemli meseleleri bunlar olacak  ; “Düşünmek” …anlamak …işbirlikli çalışmak … özenli olmak …yaratıcı düşünmek….eleştirel bakmak ….Bunlar ,  her mesleğin ,her konumda insanın hayatında olması gereken nitelikler olacak …olmalı da…p4c ile tanışan tüm bireyler için bence artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ….yol yeniden açılıyor …yeniden başlıyor her atölyede yollar…mutlak doğrunun olmaması ve her bireyin de varlığını görerek başkalarının varlığını  tanıması çağımızın en büyük kazanımı olacak…

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
SEVİLAY UYAR

Uzun zamandır ilgilimi çeken ve araştırmalarda bulunmam sonucunda P4C Türkiye ailesiyle tanışmam nokta atışı oldu 🙂 İlk günden itibaren istikrarlı disiplinli bir eğitim tarzıyla farkını ortaya koyan P4C Türkiye ailesine kocaman bir teşekkür borçluyum. İyi ki varsınız sayın hocalarım emekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Eğitimin bireysel olarak başta kendime güzel kıymetli bir katkısı oldu. Sonraki süreç içinde çok değerli bir alan açtı bana hocalarımın ışığıyla soruşturan bireyler yetiştirmek çok özel bir duygu benim için iyi ki varsınız …….

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
DİLEK ŞAHİN

P4C Eğitimimi, P4C Türkiye Ekibinden almam bir rastlantı değil bir tercihti. P4C Türkiye Ekibi bir kadın gücüdür. Eğitim sistemimizin hızla yozlaştığı süreçte, alternatifini yaratarak karşı duruş sergilemiş ve sergilemeye devam ediyorlar. Her hocamız kendi rengiyle eğitim sürecimizi renklendirdi. Hiçbirinin rengi aynı değil ama ahenkli bir p4c bahçesi yaratmış durumdalar. Kız kardeşlik, kadın dayanışması bahçenin kokusudur. Sevgili hocalarım emekleriniz için tek tek teşekkür ederim.  Bir yola çıktık hep beraber o yüzden bu bir veda değil.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
ALEV AKTÜRK

Bu eğitimde sadece sistematik bir şekilde P4C Teknikleri öğreneceğimi, bunu sadece mesleğim için atölye açmakta kullanacağımı sanırken ve bir işe yaramazsa(!) ‘kendi çocuklarıma uygularımı düşünürken; farkında olmadan naif ve kibar bir iletişim dilini, jest ve mimiklerin ne denli güçlü olduğunu, önyargılarımdan uzak gerçek bir dinleyici olmayı, karşındakinin fikirlerine tahammül edebilerek kendimi akışa bırakmayı, kendi fikrimden şüphe duyup düşüncemi sorgulamayı, evrenin sadece benim doğrularımdan ibaret olmadığını da heybeme almışım. Öncesinde defalarca ertelediğim P4C eğitimimin 3.seviyesini bugün P4C TÜRKİYE ile uzman olarak tamamladım. İşini özenle ve bitmeyen hevesle yapan sizlere hayranım, hayata dair umudu arttırdınız. Bana bambaşka aydınlık bir pencere açtınız. Her oturumunda güler yüzünü eksik etmeyen Nihan hocama, nahif ve kibar Berna hocama, bilgisine hayran kaldığım Serap hocama, bende merak uyandırarak Yaratıcı Drama serüvenimi başlatan Özlem hocama, hep tane tane dakikalarca telefonun ucunda her sorduğumu anlatan bu işin mutfağındaki sabır timsalim Berrin hocama sevgiler.. Çok değerlisiniz, iyi ki sizdiniz…. Okul Öncesi Çocuklarla Felsefe Uzmanlık Eğitimi’nde görüşmek üzere ….

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
NİLAY GİZEM YILMAZ

Kızlarım ile kitap okuyup kavramların tanımlarını yapabilmek ve farklı düşünmeyi öğrenebilmek adına çıktığım bu yolda, ne kadar doğru bir kurumdan eğitim aldığımı paylaşmak istiyorum. Eğitimcilerimiz  disiplinleri  ve profesyonel duruşları ile bize  örnek oldular. Tek tek hepsine çok teşekkür ediyorum.

1 seviye yeterli olur derken:) hızlı bir şekilde 2. ve 3. seviyeyi de bitirdim. Eğitimin içinde farklı düşünceleri görmek kendi hayatımı da uygulayabilmek sadece çocuklar değil topluluklar için de felsefi soruşturmaların olabileceğini gösterdi.

Artık kendi çocuklarım dışında da diğer çocuklar ile birlikte olmak ve felsefesi konular üzerinde düşünmek için sabırsızlanıyorum.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
GÜLŞAH ARKAÇ ALKAN

Uzun zamandır bir arayış içindeydim. Kendimi hem mutlu hissettirecek hem de geliştirecek bir şeyler yapmak istiyordum ve P4C Türkiye ailesi sayesinde tüm bunları yaptım.3 seviye eğitimimi de tamamlayarak uzmanlığımı aldım. Eğitimin başından sonuna kadar doyum sağladım keşke bitmese dediğim bir çalışma oldu. Hocalarımızın her birinden bir şeyler öğrendim ama hepsinde ortak olan bir şey vardı oda işlerine olan sevgileri her anlamda tutku ile bu yolda yürüyorlar her aşaması emek kokuyor. Kadın girişimci olarak bu kadar cesaretli olmaları net olarak takdir edilmesi gereken bir nokta. Ben kendi adıma hayallerimi canlandırdığınız, ufkumu genişlettiğiniz, güzel insanlarla tanışmama vesile olduğunuz için çooook teşekkür ederim. İyi ki yollarımız kesişti P4C Türkiye ailesi:)

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
Burçin Sönmez

Hocam öncelikle tek tek her birinize çok teşekkür ediyorum. Çok değerli bir iş yapıyorsunuz, çok da kaliteli yapıyorsunuz. Umarım ileride yollarımız tekrar kesişir.

Önce neden P4C sonra da neden P4C Türkiye diye mi bakmak lazım. İlk soruya cevabım, size ait olduğunu sandığınız birçok düşüncenin aslında size ait olmadığını ya da size ait olan birçok düşüncenin de aslında çok da düşünülmemiş olduğunu fark edecek olmanız. P4C bir süper güç gibi :). Ve P4C eğitimi alarak bu süper güce sahip olabiliyorsunuz. İnsanları farklı düşünceler ile tanıştırma, farklı bakış açıları ile karşılaştırma ve farklı fikirlerin de oldukça mantıklı olabildiğini görmek. Zihinsel esneklik ve dayanıklılık kazanmak için çok faydalı bir antrenman diyebiliriz.

Şimdi ikinci soruya geçelim. Neden P4C Türkiye? Her biri birbirinden deneyimli, donanımlı ve disiplinli eğitmenler (Serap, Nihan, Berna ve Özlem). P4C’nin bir metodolojisi var, bir yöntemi var. Arkasında size bir metod vermeyen kurumlardan lütfen uzak durun. Sevgiler,

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
REYHAN GÜLÜM

Bundan iki yıl önce şans eseri karşıma çıkan p4c türkiye ile yollarımız Nihan hocamla konuşmamla kesişti. Kafamda soru işaretleriyle başladığım ilk eğitimim soru işretlerimi artırarak bitti. Hızlıca diğer eğitimlerimi de alarak sahaya inmek istedim. Çünkü güçlü dört kadının işlerini aşkla yapmaları ve p4c ye olan inançları beni derinden etkiledi .Şimdi ise onların heyecan ve inançını içimde yaşatıyorum. En büyük hedefim bu işi canım hocalarım kadar nitelikli yapmak. 3 yıldır çalıştığım kurumda her hafta öğrencilerim gelişimini görmek bana iyi ki p4c Türkiye dedirtiyor. Canım Serap hocam, güzel Berna hocam, biricik Nihan hocam, tatlı Deniz hocam sizi seviyorum… iyi ki siz❤️

Gizem Uymaz

P4C ile ilk tanışmam yıllar önce katıldığım bir drama atölyesi ile olmuştu. Uzun bir araştırma sürecimin sonunda P4C Türkiye ile eğitime başlama kararı aldım. Eğitimin başından sonuna sunulan disiplin, kalite ve özveri her zaman bana doğru yerde olduğumu hissettirdi. Odaklanma sürem gelişti, düşünce becerilerim ivme kazandı. Şimdi bunu çocuklarla deneyimlerken ve her geçen gün onların da ilerlemesine tanık oluyorum. Tüm P4C ailesine çok ama çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.

Aralık 2023 P4C Eğitmen Eğitimi 3. Seviye Mezunu
YASEMİN AKYOL

P4C Türkiye benim için şanslı başlangıçlara vesile oldu. Yeri her zaman ayrı olacak bir eğitim dönemimdi. İlk başlarken acaba doyurucu bir eğitim olur mu (felsefe lisans ve tezli yüksek lisans tamamlamıştım) diye endişelerim vardı ama hiç öyle olmadı sonuç. Hem eğitim ortamı hem de benimle aynı dönemde eğitim alan arkadaşlarla samimi ve bol paylaşımlı bir süreç oldu. Gönül bağımız ve aktif iletişim bağımız hala sürmekte…

D. Kıvılcım

Eğitimden eğitime koşarken aslında ne aradığımı bilmeyen ve bir türlü eksik parçasını tamamlayamayan ben, P4C Türkiye ile tanıştıktan sonra “İşte bu!” dedim ve kendi içimde bitmesini hiç istemediğim bir yolculuğa başladım. 3 seviyeyi de ara vermeden tamamladım ve P4C Türkiye’nin ilk eğitim uzmanlarından oldum. Aldığım eğitim bana bambaşka kapılar açtı. Nihan hocamın inanmışlığı, Serap hocamın bilgeliği, Deniz hocamın naifliği ve çocuğa, kadına bakış açısı, Berna hocamın dili doğru kullanma becerisi… Her birinize tüm katkılarınız için teşekkür ediyorum. İlk başladığım andan itibaren uzmanlık alanım olan yaratıcı drama ve p4c yöntemini birleştirme fikrimi desteklediğiniz için, Dünya’da ilk kez uygulanmasına olanak tanıdığınız için de ayrıca minnettarım. Bir P4C Eğitim Uzmanı aynı zamanda P4C Drama Eğitim Uzmanı olarak sizlerle yolda olmaya devam etmekten dolayı çok mutlu ve gururluyum. Uzun yıllar bu ailenin bir parçası olmayı diliyorum.

Özlem Tavuş

Çocuklar ve Topluluklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimimi P4C Türkiye’den aldım. Eğitimin zengin içeriği, uygulamaya yönelik olması, eğitmenlerin P4C alanındaki donanımları ve felsefi geçmişe sahip olmaları bu eğitimi oldukça farklı kılıyor.

Üniversite sıralarında aldığım Felsefe eğitimimin üzerine bana Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe yapabilme yolunu açan P4C Türkiye ekibine çok teşekkür ediyorum.

Bugün aktif olarak 6 yaş itibariyle Çocuklarla Felsefe Atölyeleri düzenliyor, ebeveynlere yönelik seminerler veriyor ve bir dernekte 3.sınıftan 6.sınıfa kadar çocukların P4C derslerini yürütüyorum.

Bu yenilikçi eğitim yöntemini sadece teorik olarak öğrenmekle kalmayıp sınıflarınızda, ebeveynliğinizde uygulamak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Deniz Alter

P4C deneyimi, tecrübe ettiğim en güzel eğitimlerim arasında yerini aldı. 1. Ve 2. Seviyeyi online tamamladım, birbirinden değerli, güler yüzlü hocalarımızın ışığı mesafe tanımadan evlerimize misafir oldu. Aldığımız eğitimin yanı sıra yaşadığımız tecrübelerle hayatımıza yeni bir bakış açısı kazandırdı ve aynı zamanda yeni ve kalıcı dostluklar kurmamıza aracı oldu.

Ayşe Özay Ekmekçi – enstitü301 Kurucusu

Sonu olmayan, her şeyden önce benim kendi çocukluğuma soru sorup, almam gereken cevapları aldırtarak yetişkinliğimi tamamlama yolculuğuma vesile olan, değerli dostlar kazandıran inanılmaz bir “aydınlık” p4c! Toprağıma tohum ekilmiş sanki, düşündükçe filizleniyorum ❤️
Değerli hocalarıma minnetle…

Mebrure Yağmur Anaz

P4C Türkiye ‘yle 2018 Aralık ayında birinci seviye eğitimi ile başlayan yolculuğum, 2020 yılına geldiğimizde hala devam ediyor. Çünkü bu eğitim için eğiten ve eğitilen rollerinden çok öte, yaşayan ve canlı bir bağ var. Alanda çalışmaya devam ettikçe, sahada deneyimler geliştikçe, anlatılanlar tam da yerini buluyor. Bilgi aktarımından çok hayata doğru akan bir bilgi akışından söz edebiliriz. Yaşayan bağdan kastettiğim şey, tam da bu noktada kendini gösteriyor. Kaynağından akan su, nasıl geçtiği yerleri yeşillendirir, besler ve büyütürse kaynağından akan bilgi de onu almaya hazır olan zihinleri canlandırır, besler, yeşillendirir ve yeterince dolduğunda taşar ve bir sonraki bilginin alıcısına doğru bir akış gerçekleştirir.

P4C Türkiye’den aldığım bu eğitim, kaynağından alınan bilginin sahadaki çalışmalarla desteklendiği, hocasından taşan bilginin karşılayıcısı olan bizler için yaşamsal bir önem taşımaktadır.

Hülya Poyraz

P4C Turkiye ekibinin değerli hocalarına, titiz, yetkin ve son derece profesyonel sekilde yurutmus olduklari egitim sureci ve aynı zamanda, tesis ettikleri cesaret verici dostane atmosfer için ayri ayri teşekkür ederim.

Dr. Öğr. Üyesi Nazlı GÖREN ÜLKÜ – Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İsteyerek, dileyerek yapılan bir yolculuk nerede, nasıl ve ne zaman başlarsa başlasın, yeni serüvenler, yeni ufuklar ve yeni bir “kendim” yaratıyor.

Günlük hayatın akışında dilimizden düşürmediğimiz, oo iyiydi (iyi nedir? ) , yok yok kötüydü(kötü nedir? ) , gerçek bile değildi(gerçek nedir? ) , ceseti yok(cesaret nedir? ) … ve dahasını sözlük anlamından ya da bize öğretildiği şeklinden azad edip, özüne inebilme, sınırını arama ve cevaplarını buldum dediğinizde, yeni soruların karşınıza dikildiği bir yer.

Soruların doğduğu ya da soruların doğurulduğu bir topluluğun içi..

P4C Türkiye bu yolculuğun başladığı yer, “Kendim” i gösteren bir ayna… Aynadaki gerçek “Kendim” değil, bir yanılsama mı? İşte bunu bile sorguluyorsam bu P4C Türkiye’nin bıraktığı bir iz.İziniz hep olsun..

İlk soruşturmadan, uzmanlığa uzanan güzel bu yolculukta zamanın bir çok anında yine, yeniden karşılaşmak umuduyla.. Sevgilerle..

Cafer Dikmen

İlk çocuğum olduğu günden itibaren çocuk eğitimi üzerinde yazılan bir çok kitapları okudum, ancak hepsi kurallar ve kaideler ile dolu idi. Şunu yap şunu yapma, ya da çocuğa bunu öğretmeli şunu da öğretmemelisin deniyordu. Hep kafamda soru oluştu “Acaba çocuk eğitimi dediğimiz bu kadar mı? Hep benim istediğim gibi ve istediğim yönde mi hayatını sürdürmeli? Ya ben yanılıyor isem?”. İnsan bazen hata yapar, ancak hatalı olduğunu anladığı anda hatasını düzeltebilir. Ama hatalı olduğunu bilmiyor ise? Hep kendini haklı sanarsa? Kafasına birileri tarafından sokulan yanlış bilgi veya fikirlerin doğru olup, olmadığını araştırmadan kabullenirse…. böyle devam eden sorular ile hep araştırdım durdum. Ama P4C eğitimini ilk duyduğum anda araştırmaya koyuldum, hakkında yapılan olumlu, olumsuz her türlü yorumları okudum. Ve bu eğitimin çocuk eğitimi için en elzem olduğu kanaatine vardım. Daha sonra eğitimi nerden alayım derken P4C Türkiye ile tanıştım ve bir nefeste tüm üç seviyeyi tamamladım. İnanılmaz bir şey idi bu. Artık eskisi gibi çocuklarıma masalları sadece okumakla yetinmiyorum. Hep birlikte suruşturuyoruz, düşünüyoruz, fikir alış-verişinde bulunuyoruz… ve masalların üstünden değil kavramlarının derinliklerinden gidiyoruz. TEŞEKKÜRLER P4C Türkiye. (Beyinlerimiz hafıza kartı değil düşünme motorudur, hep bilgi kaydetmekle yetinirsek bir gün bulaşan virüs ile çöker. Ama yaratılış gereği olan düşünmekle meşgül edersek hep gelişir, hep güzelleşir….)

Adilbek Bekbolat – P4C Uzmanı Kazakistan

Kadrosunun profesyonel, güçlü, kendinden emin, işbirlikçi, kendini geliştiren kişilerden oluşması verdikleri eğitimi de kaliteli ve mükemmel yapıyor. Bir arkadaşımın önerisi üzerine birinci seviyeyi “denemek” amaçlı aldım. Ama bir baktım ki hiç ara vermeden üçüncü seviyeyi de bitirmişim. Bu kadar kaliteli bir eğitim olacağını hiç düşünmemiştim. Eğitimlerinde “biz ne kadar da iyiyiz değil mi?” demeden bildiklerini ve aktarabileceklerini bizimle mütevazı, kesintisiz ve sınırsız paylaştılar. Artık bir “P4C Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe Uzmanı” olarak tek kaygım aldığım eğitimin kalitesini devam ettirmek olacaktır. Ancak bana her süreçte destek ve yardımcı olacaklarını bildiğim için de içim rahat. Tüm P4C Türkiye Ailesine teşekkür ederim.

Mehtap Coşkun

P4C Türkiye ‘nin Kıymetli Öğretmenleri;

Heyecanla başladığım P4C Türkiye yolculuğumu tamamlamış bulunmaktayım.
P4C alanında gelişebilmemiz ,her anlamda daha iyisini ,doğru biçimde uygulayabilmemiz adına gösterdiğiniz çaba için size minnettarım.
Sizlerin bilgi ve tecrübelerinden yola çıkarak kendi öğrenme yolculuğumu çok kıymetli bilgi ve tecrübelerle zenginleştirme şansı elde ettim. P4C Türkiye’nin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Samimiyetiniz, güleryüzünüz, hoşgörünüz ve paylaşımlarınız için siz değerli öğretmenlerime çok teşekkür ederim.

Kübra Ak

P4c ile tanıştıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Elbette böylesine profesyonel bir ekip ile yola çıkmak çok belirleyici olsada 4 kadın,güçlü, bir o kadar şevkatli, dost, candan her an desteğe rehberliği hazır 4 kadın tanımak tanışmak yoldaş olmak gerçekten bu işin extra extra kazanımı oldu benim için. Tüm kalbimle Teşekkür ediyorum.

Meltem Toklu

Okul öncesi öğretmeni olarak çocuklarla felsefe konusunda eğitim almamın çocuklar ve kendim için çok yararlı olacağını düşünerek P4C Türkiye ile yolculuğa çıktım. 3 seviyeyi de tamamladım ve her biri birbirinden zengin içeriğe sahipti. Sadece teorik değil uygulamaya yönelik de bir çok kazanım elde ettim. P4C eğitimimi akredite olarak kendini kanıtlamış bir kurumdan ve birbirinden değerli-donanımlı hocalardan alabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Eğitim sürecim tamamlanmasına rağmen konuyla ilgili ihtiyacım olan her durumda değerli hocalarıma her zaman ulaşabilmek de bir ayrıcalık diye düşünüyorum. Bana kattıklarınız için teşekkürler sevgili P4C Türkiye Ekibi…

Gözde Güneş – Okul Öncesi Öğretmeni

Çocuklar ve topluluklar için felsefe eğitimi almak insanın kendine yapabileceği en güzel iyiliklerden biri. Özellikle nitelikli ve samimi hocaların her daim yol gösterici üsluplarıyla bu süreç, bitmesini istemeyeceğiniz bir maceraya dönüşüyor. Felsefe bir yolda olma hâli, öğrenme hâli, düşüncelerinin üzerine düşünme hâli… E, hâl böyle olunca eğitimin her aşaması kendini yeniden tanıdığın, yaşamı yeniden tanımladığın, farklı fikirlerin dünyasında gezinebildiğin bir şekle bürünüyor. Bir an önce yaşadığın deneyimi çocuklarla buluşturma hevesinde oluyorsun. Kendini elinde tuttuğun nesnenin doğasını düşünürken bulabiliyorsun. Felsefe alanındaki temel bilgilerden, kolaylaştırıcının iletişimine kadar her alanı doldurulmuş bir eğitim aldım deneyimli ve güzel gülen insanlardan. Öncelikle insan yanıma sonra da öğretmenliğime çok katkısı oldu bu eğitimin. Emekleri için hocalarıma minnetle…

Damla KABALCI

Hayattaki en büyük gücümüz deneyimlerimiz. Deneyimleriyle, bilgi donanımlarıyla ve sınırsız sabırlarıyla bizlere bu yolculukta eşlik eden P4C Eğitmenlerimize sonsuz teşekkürler. Soruşturan topluluğun üyesi olmak ve kolaylaştırıcılık deneyimini yaşamak için doğru adreste olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Teşekkürler.

Didem Kapanoğlu

Ömrümüzün her aşamasında düşünmenin öğrenilebileceğini, bu bakış açısını aktarabildiğimiz kadar çok çocuğa, bu içi dolu dolu eğitim sayesinde öğrendiklerimizle aktarabilecek olmak müthiş heyecan verici.. Felsefe üzerine okumayı çok seven bir mühendise felsefenin pratik alanını açtığınız için çok teşekkür ederim. Bir kapıdan rengarenk çiçeklerin olduğu bir bahçeye girmiş gibiyim. Eğitimcilerin tamamının kadın olduğu ve katılımcıların %99unun kadın olduğu bir ortamda soruşturmalar yaparken, dersleri dinlerken “ahh şu ülkenin yönetiminde daha çok kadın olsa ya” dedim çoğu kez içimden…

Burçin Oğuz Tüfekçi

P4C ile tanışmam, instagramdaki Özlem Tavus hocamı dinlememle başladı. Özlem hocam küçücük çocuklarla felsefe, yani düşünme çalışmaları yaptığını söylüyordu. Nasıl biz kocaman insanlar düşüncelerimizi derinleştirip ifade edemezken küçücük çocuklar bunu yapabiliyordu? Daha sonra başarısız birkaç yerde deneyimledikten, paramı boşa harcadıktan sonra, Özlem hocanın da içinde olduğu P4C Türkiye ile buluştum 1 yıl önce.

3. seviyeyi de tamamladığım P4C pedagojisinde artık defalarca bu harika eğitim ekibiyle deneyimlediğim çalışmalardaki yetkinliğimi kullanarak eğitimler verebilir hale geldim. Eğitim vermek bir yana bunu hem öğrencilerim hem de çocuklarımla olan iletişimimde her an kullanıyor sanki araba kullanmak gibi otomatikleşmiş olmaktan gurur duyuyorum. İyi ki varsın P4C Türkiye.

Arzu Erçin

P4C Türkiye ile çocuklarla çalışmaya karar verdiğim bir noktada tanıştım. Eğitime başladığımda P4C hakkında çocuklar ve felsefe ile ilgili olduğundan başka hiçbir şey bilmiyordum. Eğitimimin ilk gününden son gününe dek P4C metodolojisini öğrenmekle kalmayıp P4C pedagojisinden de geçtiğimi hissettim! Çok iyi yapılandırılmış eğitim modeli ile P4C Türkiye ekibi -evet, o harika kadınlar- bizleri bilgiyle, ilgiyle, kıymetle donattı. Düşünmenin, ifade etmenin, dinlemenin, eleştirmenin, üretmenin, saygı duymanın zorlaştığı bir dünyada; çocuklara ve topluluklara bu alanı açmak için yüreklendirdi. Her şey için teşekkürler.

Ebru Kaya

İlk başladığım günden tüm aşamaları bitirdiğim güne kadar duruşlarını, kalitelerini, güler yüzlerini, samimiyetlerini, insancıl yaklaşımlarını hiç kaybetmeyen P4C Türkiye ekibine başta hocalarımız Nihan Hoca, Serap Hoca, Berna Hoca, Deniz Hoca, Özlem Hoca olmak üzere ve bu kurumun arkasında görmediğimiz emek veren tüm P4C Türkiye ailesine teşekkür ederim. Bilgi birikimi ve enerjileriyle dersleri aktif hale getirirken bizlere çaktırmadan nasıl düşünmemiz gerektiğini, düşündükçe nelerin değişebileceğini ve neleri değiştirebileceğimizi öğrettiler. Kattığınız tüm duygular için minnettarım. İyi ki yollarımız sizinle kesişmiş, iyi ki siz, iyi ki P4C Türkiye…

Gülsüm Sünger – Minnakların Öğretmeni 🙂

Değerli hocalarım ve soruşturan topluluk üyeleri;

hepinize tüm bilgi paylaşımlarınız, düşünceleriniz, görüşleriniz, geri bildirimleriniz, soruşturmalarınız için çok teşekkür ederim. Herkesten çok fazla şey öğrendim. Felsefe yapabilmenin, düşüncelerini özgürce ifade edebilmenin, yargılanmadan dinleniyor olmanın değerini P4C Türkiye ile öğrendim. Ben şu an bunları yapabiliyorsam ve özgüvenimi kazandıysam bu, bu pedagoji sayesindedir. Çok güzel bir yola başladık.

Herkese teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

Sinem ÜNAL

Alice, Harikalar Diyarında bir yol ayrımına gelir. Hangi taraftan yoluna devam edecektir? Aslında nereye gittiğini bilmemektedir. O nedenle yapacağı seçimin de bir önemi yoktur.

Nereye varmak istediğini bilirsen ona göre yolunu seçebilirsin.
Ben de, çıktığım felsefe yolculuğunda nereye varmak istediğimi bildiğim ama hangi yolun beni oraya götüreceğini bilmediğim bir zamanda karşılaştım P4C Türkiye ile. Yolu onlar gösterdiler ve o yoldan yürümeye başladım, büyük bir güven ve mutlulukla…

Katkıları, paylaştıkları ve hep gülen yüzleri için sonsuz teşekkürler. İyi ki varsın P4C Türkiye…:))

Tayfun Öztürk

P4C Türkiye ile beraber bir yolculuk yaptığımı düşünüyorum ve hatta o yolculuk hala devam da ediyor, hem de yanımda yeni yol arkadaşlarım olan çocuklarla… Yeni yerler görmemi sağlayan, yolculuğuma eşlik eden sevgili P4C Türkiye teşekkürler.

Yeliz Erbey

Sevgili P4C Türkiye ailesi, hepinize verdiğiniz emek için teşekkür ediyorum. Ama teşekkürüm sadece kendi adıma değil. Bu ülkenin düşünen, sorgulayan, eleştiren, üreten beyinlere ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sizler karanlığa küfretmek yerine bir mum yakmayı tercih edenlerdensiniz.

Aldığımız eğitime gelince işinin ustası beş kadın profesyonelce sizi uzman yapmak için emek veriyor. Ve her aşamada arkanızda durmaya, sizi desteklemeye devam ediyor. Bu gece size ayırdığımız sürenin sonuna geldik demeden 1-2 saat daha sorularınızı cevaplamaya, sizi motive etmeye devam ediyor. Tüm bunları yaparken işin insani boyutunu elden bırakmadan, sahadaki gerçek tecrübelerini teorik bilgiyle harmanlayıp cömertçe size sunuyor.

P4C Türkiye’nin bir parçası olduğum için çok mutluyum, Serap, Nihan, Deniz, Özlem ve Berna hocalarım… İyi ki varsınız, iyi ki yollarımız kesişmiş☘️☘️☘️

Cemile Kahraman

Yazmak mı konuşmak mı diye sorsanız her seferinde yazmayı tercih ettiğimi belirtirdim. Belki de bu yüzden, bazen kalabalıklardan uzaklaşıp kendimle buluşmayı tercih ederim.

P4C ile tanıştığım günden bu yana, P4C Türkiye değerli Hocalarımın kendiyle barışık, samimi halleri bana rol model oldu. İyi konuşmak için öncelikle düşünme pratiğini geliştirme gerekliliğine sizlerle erişmek mutluluk vericiydi.

Çocuklar ve toplulukların farklı fikirleri ve P4C özgürleştirici düşünme pratikleri ile rehberlik edenler arasında, geleceğe ışık tutabilmeyi ümid ediyorum .

Belmin Savaşkan

Sevgili P4C Türkiye,

P4C Türkiye ile çıktığım bu coşkulu yolculuk ve sizleri tanımak çok çok güzeldi. Siz değerli hocalarımla birlikte düşünmek bana çok fazla şey kattı. Şimdi geriye dönüp baktığımda iyi ki böyle bir karar verdim ve bu büyük ailenin içinde yer aldım diyorum. Şimdi bir öğretmen olarak da tüm hedefim burda öğrendiklerime her gün yeni bir şey katarak düşünen, sorgulayan ve üreten yeni nesiller yetiştirmek İyi ki varsın P4C Türkiye, her şey için çok teşekkür ederim ?❣️

Çiğdem Pamuk Bilgiç

Yıllar önce Okul Öncesi Eğitim alanında yüksek lisansımı yaparken Erken Çocukluk Döneminde Farklı Modeller, Yaklaşımlar konulu dersimizde ilk kez duyduğum “Çocuklar için Felsefe” üzerine çok büyük bir merak duymuştum. Tez aşamamda bu konu üzerine derin bir literatür taraması ve çalışma sonrası, erken çocukluk döneminde düşünme eğitimi üzerine tez çalışmamı gerçekleştirmiştim. Sonrasında yine P4C üzerine bazı çalışmalar yürüttüm. En önemli dönüm noktası ise “P4C Türkiye” ile tanışıp eğitime başvurunca oldu. Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, kafamdaki tüm taşların anlamlı bir şekilde yerine oturduğunu fark ettim. Eğitim süresince üç aşama boyunca muhteşem bir içerik, alan bilgisi, kaynak aktarımı, anlamlandırma, ilişkilendirme ve değerli hocalarımızın geri bildirimleri ile bu alanda çok ilerlediğimi, çok geliştiğimi fark ettim. Halen yoğun bir şekilde okumalar yapıyor, her gördüğüm kitabı, her izlediğim filmi bir P4C uyaranı olarak düşünüyorum. Bu beni çok heyecanlandırıyor ve çok motive ediyor. Oğlum, öğrencilerim, yakın çevrem ve de tabi ki kendim için harika bir kazanım, yepyeni bir kapı… Çok teşekkürler P4C Türkiye, iyi ki varsınız…

Ebru Mutlu Özdamar

Masallarda eşikler vardır, o eşiği atlayan kahraman artık hayatında eskisi gibi olmayacak, olamayacaktır. Bir şeyler değişmiştir, bir şeylerin farkına varmıştır.

İşte ben de böyle bir eşiği atladığımı hissediyorum. Hayatıma çok değerli bir şey dokundu. Düşünmenin, düşünce yoldaşlığının ne olduğunu öğrendim ve nasıl adım adım, nüfuz ederek öğretileceğimi de.

Öyle değerli bir sihirli değnek var ki elimde; insan olmanın en önemli, ayırt edici özelliğini, hep birlikte, özenle ve yaratıcı bir biçimde hepimize kazandırabilir. Daha önce yapmış, yine yapar… ve artık benim elimde, işte orada duruyor!..

Bu sihirli değneğe sahip olmanın heyecanı ve sorumluluğu ile titriyor yüreğim. Hepimizin de böyle titredi, harika bir geceyle, birbirimizin yüreklerinden tutarak P4C uzmanlıklarımızı aldık.

Herşey için başta P4C TÜRKİYE değerli ekibi Berna, Deniz, Nihan, Özlem ve Serap hocalarım ve tüm devre arkadaşlarıma teşekkür ederim

Didem Bayram

Aralık ayında başladığım yolculuğu an itibarıyla Mart ayında heyecan ve buruklukla uzmanlığımı alarak tamamladım. Bu süre boyunca 4 C ‘nin tamamını uygulayarak içselleştirmemizi sağlayan tüm hocalarıma çokça sevgiler 🙂 İyi ki p4c Türkiye’deyim. O hiç kopmayacak bağı kurmuş olmanın verdiği güveni tarif edemem. 11:30’da bitmesi gereken dersleri sorularımızı, anlatacaklarımızı asla geri cevirmeyerek 1.00’a kadar uzatan, bu işi gönlüyle yapan hocalarıma, özen ve işbirliği içinde olduğum arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler 🙂

Saadet ÖZBUDAK

Sevgili Nihan Hocam,

Umarım çok geç kalmamışımdır. İçimden kalpçikler çıkararak yazıyorum.

Kendi çocuğumu nasıl erkenden felsefe ile tanıştırabilirim diye düşündüğüm bir dönemde önce Filozof Çocuk kitabı ardından da P4C Türkiye ile tanıştım. Son gün son dakika öğrencisi olarak kayıt oldum. Niyetim ilk seviyeyi almaktı sadece. Nedir bu P4C diye bir soru, bir merak ile adım attığım bu yol daha çok soru daha çok merakı beraberinde getirdi. Bu yolda bana rehberlik eden muhteşem kadınlara, verdikleri nitelikli eğitim için teşekkür ederim.

Cansu Zengin

P4C eğitimi hayatıma yön verebilmem için adeta bir ışık oldu. Kafamda sürekli sorularla boğuşurken onlarla yaşayıp düşüncelere dokunabilmeyi öğretti bana. Çocuk ve felsefenin büyülü dünyası olan bu P4C pedagojisini iyi ki merak edip iyi ki bu mükemmel hocalardan alma şansım olmuş.

Teşekkürler P4C Türkiye..

Büşranur Yaşar

Merhaba içinde olmaktan büyük gurur duyduğum P4C Türkiye ailesi;

Sizinle yolum kesiştiği günlerde içeriğini tam olarak bilemediğim bir şansın içinde olduğumu zamanla seviye seviye geliştikçe anladım.

Önce “kendim”den başladınız ki galiba en içsel, en doğru yol buymuş ortaklıklarda birbirini kucaklayan. Bana, “bu dünyaya atılmış olmamla” ilgili “kederimin” 🙂 kaynağının şimdiye kadar benim için doğru ortamlarla henüz karşılaşamamış olduğumu fark ettirdiniz. Sizin derslerinizde kendimi “gereksiz “ şeyleri, “gereğinden fazla” sorgulayan , “aşırı hassas” bir insan gibi hissetmedim. Merak ettiğim her şey için sistemli bir düşünme yoluymuş, bunu yapabileceğim düşünce yoldaşlarıymış, bu aileden alacağım güven ve destekle bana ihtiyacı olan zihinleri kucaklamakmış aradığım. Bu nedenle, siz hocalarımız büyük özveri ve itinayla ders vakitlerini aşan rehberliğinizle bizi beslerken, ben bir Martı Jonathan edasıyla göğün sizli katlarına kanatlandığımı hissettim sanırım.

İkinci seviyemizde zihnimin sınırlarını zorladığınızı, itiraf etmeliyim. Bana, felsefenin kanatları olabilir ama bilimin ayaklarından uzak olmamalıyız mesajlarını verirken, nerede nasıl duracağım, nerede hangi sözü kuracağım, düşüncemi bu zamana ve mekana hangi ritimle yayacağım konularıydı en çok zorlandığım. Bu sistematiğin temellerini de çok iyi veren siz hocalarımız daha iyi yapabileceğim her şey konusunda yine ve hep itinayla işaret ederken boşluklarıma, potansiyellerime de işaret ederek anlamına işaret ettiniz hep sizli varlığımın.

Üçüncü seviyede, uyaran oluşturma ve değerlendirme aşamalarımız hep hasat heyecanıyla geçti. Bu kadar çok insana bu kadar disiplinli ama duygu da vererek destek olurken nasıl hiç azalmadan yetebildiğinize, ilginizi bir dakika bile kaybetmeyişinize tanık oldukça, ilham, motivasyon, model alma, bir büyük sorumluluğun parçası olma , vizyondan misyona hedeflendi anlamım.

Şimdi ben daha kendim olarak, evrensel bir amaçla ve bu amaca inanarak varım. Felsefenin tesellisi elbette var bizimle, dünyanın müsaadesiyle 🙂 , zaman artık hoş görünün, birbirini yargılamadan anlamanın, tüm yaratıcılıkların fark edilerek- ettirilerek dünyaya, evrene katkı sağlamanın zamanı. 
Zaman bize hep söylediğiniz gibi tüm p4c ailesi üyelerimizle , birbirimizden kopmadan mucize sanılanı gerçekleştirme zamanı.

Zira, mezuniyet akşamımızda zihnimde başka sözlerle çalan o şarkı gibi:

Dünyayı düşünmek kurtaracak . Bu yola inanmış üç bilge, üç güzel , kırmızı rujlu kadınla başlayacak her şey…

P4C Türkiye ailem.. İyi ki varsın…

Gülistan GÖKTAŞ

Alanında uzman beş kadının keyifli rehberliğinde bir uzmanlık yolculuğuydu bizimki. Birbirini tanımayan onlarca kişinin düşüncede buluştuğu, öğrendiği, ürettiği bir süreç. Bu süreci P4C Türkiye ile yaşamak, onlardan öğrenmek, onlarla gelişmek paha biçilemez. Teşekkürler P4C Türkiye…

Fatma Yol

Eğer öğretmenseniz ve özellikle sosyal bilimlerle ilgileniyorsanız, bir de mesleki bir tazelenmeye ihtiyaç duyuyorsanız en doğru adrestesiniz demektir. Ben bu ve daha pek çok önkoşulla yola çıktığımda bu kadar doyurucu bir yere ulaşacağımı hayal bile edemezdim. Sadece mesleğime faydası olmadı, dünyaya bakışım değişti ve bana vizyon kattı P4C Türkiye… Sorgulayan, üreten, düşünen bireyler yetiştirmeye çalışıyorsanız eğer, P4C metedolojisi çok doğru bir araç… Adım adım geliştiğiniz ve geliştirdiğiniz bir süreç sunuyor. Bu pedagojinin çok önemli detayları, kendine has yöntemleri ve bazı özel uygulama biçimleri var ki öğrendikçe ve deneyimledikçe iyi ki p4ctürkiye ile çıkmışım yola cümlesini onlarca kez kurdum. Medya okur yazarlığı, düşünme eğitimi, felsefe, psikoloji, sosyoloji, sosyal bilgiler gibi derslerde ve okulöncesi eğitiminde inanılmaz sonuçlara ulaşacağınızı düşünüyorum.

İyi ki P4C iyi ki P4C Türkiye??

Tuğçe Özden Çınar

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz.

P4C Türkiye Ailesi