P4C Ebeveynlerle Felsefe Atölyesi

Yenilikçi eğitim modelleri arasında dünyada ilk sıralarda yer alan ve kurucusu Matthew Lipman tarafından Soruşturan Topluluk Metodu olarak adlandırılan P4C – Philosophy for Children uzmanı yetiştirme programıdır.

Bu programın amacı P4C yöntemini teorik ve pratik açıdan katılımcılara aktarmak ve P4C alanında uzman eğitimciler yetiştirmektir.

P4C Ebeveynlerle Felsefe Atölyesi

Ebeveynler, çocuklarının merak içinde sordukları sorulara cevap verme konusunda farklı tutumlar sergilemektedir. Bazıları geçici olarak çözüm getiren açıklamalarda bulunarak kafası karışan çocuğu rahatlatmayı dener. Bazıları ise pratik cevaplar bularak, bilimsel ya da psikolojik açıklamalarda bulunurlar. Çoğu aile ise, çocuklarıyla yaşamımızı çevreleyen büyük sorular hakkında konuşabilme fikrine çok sıcak bakar. Ama bunu nasıl yapacaklarından emin değildirler.

Peki çocuklarımızla felsefi konuşmalar yapabilmek için bir yöntem var mıdır?
– P4C eğitim yöntemi ebeveynler için de çok önemli çözümler sunmaktadır.

 

Ebeveynler için düzenlediğimiz eğitimlerde özellikle üzerinde durduğumuz noktaları şöyle sıralayabiliriz:

Çocuğunuzla birlikte sorgulamanın anlamı nedir?

Genel anlamıyla çocuğun sorusuna bir cevap vermek yerine, o soru üzerine düşünmek anlamına gelir.

Çocuğunuz ne soruyor?

Soruyu hemen cevaplamak yerine, soru üzerinde siz de düşünmelisiniz.

Çocuğunuz bir soru sorduğunda, bir anlam mı arıyor, bir kavram ya da düşünceyi tanımlamaya mı çalışıyor yoksa sadece basit bir cevap mı arıyor?

Çocuklar tıpkı yetişkinler gibi kim oldukları, hayatın anlamı ve ölüm vb. soruların neden olduğu endişeler taşır. Ebeveyn olarak bu endişelerin farkında olmak ve bu endişeleri azaltmak için, onlarla birlikte bu soruları düşünmeliyiz.

Ebeveynlerin felsefi sohbetler başlatmak için çocukların sorularına cevap verebileceği bazı yollar nelerdir?

Çocuk edebiyatı, felsefi problemlerle ilgili düşünmek isteyen ebeveyn ve çocuklar için zengin bir kaynağa sahiptir. P4C eğitmenlerimiz tarafından, dünyada çok yaygın olan ve ülkemizde de çevirileri bulunan çocuklarla felsefe kitapları listesi ve bu kitapları çocuklarınızla etkili bir şekilde hangi yöntemlerle kullanabileceğiniz sizlerle paylaşılacaktır.

P4C’de Ebeveyn Desteği Neden Önemlidir ?

Çocuklar doğal bir merak duygusu ile doğar ve hayatın akışında karşılaştıkları olaylara, durumlara, uyarıcılara ilgi, merak, şaşkınlıkla yaklaşır. Bu hallerini ifade etmek için de ‘sorular sorar’.

Ancak doğal bu yetileri ezberci eğitim sistemi ve yetişkinlerin dünyasından gelen hazır cevaplarla zaman içinde körelir. Bu durum onların doğru akıl yürütme, sorgulama, bilgi ve düşünceyi mantık süzgecinden geçirme ve kendisini doğru ifade etme becerilerini gölgeler.

P4C uygulamalarında gerçekleştirilen pratikler, bu becerileri korumaya ve geliştirmeye destek verir. Ebeveyn desteği ise bu kazanımların sürdürülebilir olması, içselleştirilmesi için son derece önemlidir.

Kimler Katılabilir?

P4C yöntemi ile çocuklarla uygulamalar yapan ‘Ebeveynle işbirliği toplantısı için doğru içerik hazırlamak isteyen’ öğretmenler,

P4C yönetimi ile çocuklarla uygulamalar yapan ‘Ebeveynle işbirliği toplantısı için doğru içerik hazırlamak isteyen’ P4C kolaylaştırıcıları, uzmanları,

Okulda ya da atölyelerde çocukları P4C uygulamalarına devam eden ve uygulamaları evde ve hayatın içinde desteklemek isteyen ebeveynler,

Çocukları ile doğru diyalog yöntemi kullanarak onların doğru düşünme, mantık süzgecinden geçirme, kendini doğru ifade etme becerilerini desteklemek ve çocukları ile özenli bir iletişim bağında kalmak isteyen ebeveynler…

EğitmenlerNihan Peker Antepe : İstanbul Üniversitesi Felsefe - Pearson Assured onaylı P4C Eğitim Uzmanı
Serap Suvaroğlu : İstanbul Üniversitesi Felsefe - Pearson Assured onaylı P4C Eğitim Uzmanı
Berna Peker : İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi - Uluslararası İşletmecilik yüksek lisans
Pearson Assured onaylı P4C Eğitim Uzmanı
Eğitim Tarihi18 Mayıs 2021
21:00 - 23:30
Eğitim YeriOnline
Eğitim Ücreti200 TL
Ödeme Seçenekleri
Anlaşmalı Bankalar

Bilgi ve Destek İçin;

+90 535 417 42 49

*Bilgi için 10:00 – 17:00 saatleri arasında arayınız.