Biz Kimiz?

P4C TÜRKİYE

1989’da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü koridorunda yollarımız kesişti. O günden beri hiç ayrılmadık. Bir yandan düşünmeyi, sorgulamayı öğrenirken, bir yandan da kendimizi arama yolculuğunda, birbirimize destek olduk.

P4C’nin temelinde yer alan, iş birliğine dayalı ve özen gösteren düşünce biçimleri, bizim dostluğumuzun temel anlayışı oldu. Biz kim miyiz? Hala bilmiyoruz…

Sokrates’in “KENDİNİ BİL.” Felsefesinden hareketle, düşünce yollarında kendimizi tanımaya çalışıyoruz.

P4C ile TANIŞMAMIZ

Özgürce düşünen, sorgulayan, düşüncelerini ifade ederken farklı görüşlere saygılı öğrenciler yetiştirmek isterken, ezbere dayalı bir sistemde felsefe öğretmenliği yapıyorduk. Bir yol, bir yöntem ararken P4C ile karşılaştık. P4C alanında Türkiye’de eğitim veren bir okul, bir kurum yoktu. 2016’ da Türkiye’de ilk kez Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde P4C Eğitmen Eğitimi programı açıldı. Bu eğitime katılarak P4C Eğitimci Eğitmeni uzmanı olduk.

P4C’nin açılımı, Philosophy for Children, Philosophy for College, Philosopy for Communities. Türkiye’de Çocuklarla Felsefe alanına daha çok ağırlık verilmektedir. Biz P4C Türkiye olarak, Aydınlanma döneminin mottosu Sapere Aude’den (Düşünmeye cesaret et!) hareketle, yetişkinler için felsefe alanında da çalışma ve eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

NİHAN PEKER ANTEPE

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra, aynı üniversitede Sistematik Felsefe ve Mantık üzerine yüksek lisans yapar. Uzun yıllar felsefe grubu öğretmenliği yaptıktan sonra, kariyerine eğitim danışmanı olarak devam eder.

2008’ de kızı Nice dünyaya geldikten sonra, düşünen, sorgulayan, özgüvenli, değerleri olan, başka fikirlere saygılı bir çocuk yetiştirmek için Düşünen Çocuk Kulübü’nü kurar ve Çocuklarla Felsefe alanında çalışmaya başlar. P4C Eğitmeni uzmanlık sertifikasını Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nden alır.

Halen anaokulu, ilk ve ortaokul öğrencileriyle P4C uygulamaları yapmaktadır. P4C Eğitmen Eğitimi, Ebeveynler İçin Felsefe, Yetişkinler ve Şirketler İçin Felsefe eğitimleri vermektedir.

SERAP SUVAROĞLU

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra, aynı üniversitenin Kadın Araştırmaları bölümünde yüksek lisans yapar. Uzun yıllar, özel okullarda Felsefe Öğretmenliği yapan Serap Suvaroğlu bu yıl mesleğinin 25. yılını kutlamaktadır.

Çocuklarla Felsefe P4C alanında uzmanlık eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nden aldıktan sonra P4C alanında çalışmalarını sürdürür. Lise öğrencileriyle ve yetişkinlerle felsefe P4C uygulama çalışmaları yapmaktadır. P4C Eğitmen Eğitimleri vermektedir.

DENİZ TAŞO

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra, aynı üniversitede Kadın Araştırmaları alanında yüksek lisans yapar. Tezini çocuk edebiyatında toplumsal cinsiyet üzerine vermiştir. Felsefe Öğretmenliği ve PDR alanında çalışmıştır. P4C uzmanlık eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nden almıştır.

Değişik yaş gruplarıyla P4C uygulama çalışmaları yapmaktadır. P4C Eğitmen Eğitimleri vermektedir.

CATHERINE DİLMENER

İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü, Bilgi Üniversitesi İnteraktif Pazarlama master programı mezunu olan Catherine, ODTÜ Teknokent bünyesinde kurulan, Growt Circuit’te Pazarlama Koordinatörlüğü yapmıştır. Galata Business Angels yönetim ekibinde, pazarlama ve girişimci-yatırımcı ilişkileri alanında görev almıştır.

P4C alanında eğitimlerini P4C Türkiye’den almıştır. PC4 Türkiye’de İş Geliştirme ve Pazarlama alanında görev yapmaktadır.

BERNA PEKER KARASARLIOĞLU

Kurumların ‘ortak aklı’ kullanma alanında etkili adımlar atmasını P4C uygulamaları ile destekleyen Berna, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Aynı üniversitede İşletme yüksek lisansı yapmıştır. Profesyonel yaşamı eğitim ve insan kaynakları alanında başlar. Kurumsal ve bireysel gelişim konusundaki birikimlerini 12 yıldır farklı sektörlerdeki iş insanlarıyla paylaşır.

P4C eğitimlerini P4C Türkiye’den alan Berna, şirketler için felsefe ve yetişkinler için felsefe alanlarında eğitimler vermektedir.

HABER BÜLTENİ

Etkinliklerimizden ve ilham veren paylaşımlarımızdan haber almak için e-posta listemize katılın.